Czy świadek musi być bierzmowany ?
Czy świadek na ślubie kościelnym musi mieć bierzmowanie?

Czy świadek na ślubie kościelnym musi być bierzmowany?

Do ważności zawarcia małżeństwa jest wymagana - obecność dwóch nieurzędowych świadków nazywanych zwykłymi (kan. 1108 § 1). Prawo nie precyzuje wymogów co do osób, które mają zostać świadkami. W oparciu o normy ogólne funkcję świadka wypełnia osoba ochrzczona lub nieochrzczona, funkcji tej nie mogą wypełniać dzieci, ludzie umysłowo chorzy, nieprzytomni oraz osoby jednocześnie głuche oraz niewidome. Biorąc pod uwagę świętość związku sakramentalnego domaga się, by za świadków ślubu były osoby o odpowiednich kwalifikacjach moralnych.

Jak sami widzicie prawo kanoniczne nie zabrania bycia świadkiem osobie bez sakramentu bierzmowania, ale też nie precyzuje co kościół rozumie przez kwalifikacje moralne. Dla jednego kapłana wysokie kwalifikacje moralne może mieć osoba bez sakramentu bierzmowania, której ufają przyszli małżonkowie, dla innego duchownego kwalifikacje moralne to chrzest, komunia i bierzmowanie.

Jeżeli wybrany przez Was świadek nie posiada sakramentu bierzmowania,swoje kroki skierujcie do kancelarii parafialnej, w której będziecie brać ślub. Z reguły księża nie będą robić żadnego problemu, bo do ważności Waszego związku małżeńskiego wystarczy dowód osobisty świadków. Jeżeli, jednak ksiądz nie wyrazi zgody, a zdarzają się takie sytuacje! to pozostaje Wam zmienić świadka lub poszukać parafii, w której nie będzie takich przeciwwskazań.

 

 prośba o świadkowanie



 

 



do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl