Czy świadek musi być pełnoletni? 0
Czy świadek musi być pełnoletni?

Jednym z podstawowych zadań Pary Młodej jest wybór świadków.  Niektórzy z Was mają takie osoby upatrzone długo, długo przed zaręczynami, ale co w przypadku kiedy najbliższa nam osoba nie jest pełnoletnia?

Czy świadkiem może zostać osoba niepełnoletnia?

Pierwszy podstawowym warunkiem aby zostać świadkiem jest to aby świadek był osobą pełnoletnią ze zdolnością do czynności prawnych. Wbrew temu co jest napisane na różnych forach i grupach kodeks nie przewiduje wyjątków. Jeżeli zawieracie ślub cywilny świadek musi być osobą pełnoletnią bo tego wymaga prawo. Do obowiązków urzędnika z urzędu stanu cywilnego należy sprawdzenie dowodów tożsamości i pełnoletności pary młodej ( poza zgodą sądu na małżeństwo osób niepełnoletnich) jak i świadków.

Spotkaliśmy się z opinią, że jeżeli ślub zawierany jest w kościele to świadek nie musi być pełnoletni, nic bardziej mylnego! Ślub wyznaniowy (konkordatowy) ma takie same skutki cywilne jak ślub w urzędzie stanu cywilnego, wymogi do pełnoletności świadków są takie same. Duchowny powinien sprawdzić czy świadkowie są pełnoletni. Jeżeli kapłan udzieli ślubu z podpisem niepełnoletnich świadków, po kilku dniach może okazać się, że w świetle prawa nadal jesteśmy panną i kawalerem.

Pamiętajcie jednak, że mimo, iż najbliższa Wam osoba jest niepełnoletnia możecie zaangażować ją do funkcji druhny ,drużby jest to bardzo popularne rozwiązanie, a bliska Wam osoba będzie wdzięczna za wyróżnienie. Drużbowie również mogą przystrajać salę weselną, ubierać Was do ślubu, brać udział w sesji przedślubnej, siedzieć za Wami w kościele, rzucać kwiaty, wystrzeliwać konfetti, jedyne czym różni się ta rola to brak podpisu na zaświadczeniu potwierdzającym Wasze wstąpienie w związek małżeński.

źródło zdjęcia: freepik.com

 

prośba o świadkowanie 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl